סיבות וטיפול בהתקרחות

 

גברים, נשים, נשירת שיער ותורשה: כל מה שרציתם לדעת על התקרחות – וגם על סוגי הטיפולים המוצעים כיום לעצירת נשירת השיער, לטיפול בהתקרחות ואף להצמחת שיער

כל מה שרציתם לדעת על התקרחות

בשנת 2013, רשמה ד”ר אנג’לה כריסטיאנו, רופאת עור ומומחית לגנטיקה מאוניברסיטת קולומביה, הישג עולמי שמביא עמו תקווה עתידית לגברים ונשים רבים. כריסטיאנו הצליחה לגדל שערות על רקמת עור בתוך צלחת פטרי. ההשלכות על המחקר בנושא ההתקרחות צפויות כמובן להיות גדולות, ורק ימים יגידו אם הן יבשילו לכדי הפתרון האולטימטיבי.

תופעת ההתקרחות מעסיקה לא רק גברים ונשים ברחבי העולם, אלא גם מגוון עצום של בעלי מקצוע: מומחי גנטיקה, ביולוגים, כימאים, רופאים דרמטולוגים, מדעני ביוטכנולוגיה, אנדוקרינולוגים (מומחים להורמונים), מומחי טיפוח וכמובן, גם פסיכולוגים… נראה כי נתח נכבד בעולם המדע עוסק בתופעה שהיא הרבה יותר מתופעה ביולוגית, אלא גם מנטלית ואף תדמיתית.

התקרחות: למה זה קורה?

עוצרים את הנשירה של השיער

היא מתחילה את דרכה באופן הדרגתי, איטי, לעתים אף סמוי מן העין. ואז, כאשר היא נוכחת לפתע – צפות ועולות איתה חששות, פחדים, חרדות וגם פגיעה של ממש בדימוי העצמי.

זוהי כמובן הקרחת, ומעניין לדעת כי המונח המדעי להתקרחות, אלופציה, לקוח מעולם בעלי החיים. שורשו במילה היוונית “אלופס”, שמשמעה שועל. והשועלים, כידוע, משילים את פרוותם באופן עונתי.

אבל מעבר לאנקדוטות לשוניות, חשוב לדעת כי בעולם המדעי, ישנו הבדל של ממש בין התקרחות לבין נשירת שיער, תופעה העשויה להיות קלה ופשוטה יותר לטיפול. למעשה, המומחים טוענים כי נשירה של 120-80 שערות ביום עשויה להיות תקינה, במיוחד אם נשירת שיער זו מתרחשת מכל אזורי הראש באופן אחיד.

לעומת זאת, התקרחות – בין אם מדובר בהתקרחות גברית ובין אם בהתקרחות נשית – מביאה עמה נשירה ודילול שיער בחלק הקדמי של הראש (“מצח נסוג” או “מצח גבוה”) או באזור העליון של הראש, בפדחת. ומכאן היא ממשיכה את דרכה באופן אחיד יחסית.

אז מה הם הגורמים להתקרחות? קצרה היריעה מלספק כאן תיאור מלא וכולל, אבל ניתן להגדיר מספר גורמים, על קצה המזלג.

ההתקרחות ברוב המכריע של המקרים, נובעת בשל פעילות של אנזימים מסוימים הגורמים לדיכוי גדילת שיער. מדוע ומתי האנזימים הללו פועלים? הכל תלוי בתורשה, בנטייה הגנטית שלנו. זה יכול לקרות בגיל שיבה, וזה יכול להתרחש כבר בגיל ההתבגרות. בהקשר זה, כדאי לדעת כי התקרחות נשית, נובעת מהפחתה של ריכוזו של ההורמון הנשי אסטרוגן. עם זאת, התקרחות של נשים היא עניין הרבה יותר נדיר.

כאמור, הנטייה הגנטית אחראית לרוב ההתקרחויות ונשירות השיער, אך ישנם גורמים נוספים לא מעטים. כך למשל התקרחות המתרחשת לאחר זיהום או דלקת בגוף, התקרחות הנגרמת בעקבות מחלות מסוימות (כגון סבוריאה, סיפיליס, מחלות כבד ועוד), מתיחת שיער חוזרת ונשנית או לחץ מכני על הקרקפת (בשל סירוקים חוזרים ונשנים, נשיאת משאות על הראש ועוד), התקרחות שמקורה בחשיפה לקרינה, חוסר ניכר במינרלים או ויטמינים מסוימים ועוד. חשוב לדעת כי נשירת שיער שהתרחשה עקב טראומה גופנית (מלידה ועד טיפולי כימותרפיה), יחזור על פי רוב לצמוח אחרי שהגוף יתאושש.

טיפול בהתקרחות ובנשירת שיער

כפי שכבר הזכרנו, מומחים מתחומי מדע וטכנולוגיה רבים עוסקים כיום בפתרונות לטיפול בהתקרחות. מומחים אף חוזים כי בעתיד הקרוב, אולי אפילו כבר בעשור הקרוב, מרבית השיטות למניעת ההתקרחות יתבססו על טיפולים גנטיים ואף על שכפול גנטי של השיער הקיים.

ועד שימים אלו יגיעו, הנה מספר שיטות מניעת ההתקרחות הנהוגות כיום, כאשר חלקן מבוצעות על ידי רופאים, וחלקן באמצעות תכשירים ביתיים.

שימוש בסטרואידים: בין אם מדובר בהזרקה באזור המקריח ובין אם במריחת משחה, השימוש בסטרואידים נועד להחליש מעט את המערכת החיסונית באותו אזור, ובכך לזרז את הצמיחה. יעילות הטיפול במשחה מסוג זה, למשל, אינה גבוהה.

תרופות: ישנן תרופות שפועלות לדיכוי הפעילות של אותם אנזימים שפוגעים בצמיחת השיער (תרופות אנטי אנדרוגניות). עם זאת, לחלק מהתרופות יש תופעות לוואי לא נעימות, בהן ירידה בחשק המיני ועוד. בנוסף, ישנה בעולם הרפואי מחלוקות באשר לבטיחות השימוש בתרופות אלו. כך או אחרת, מדובר בטיפול הפועל כל עוד נוטלים את הגלולות, שהשפעתן נפסקת לאחר שמפסיקים את הטיפול.

השתלות שיער: התערבות רפואית שבה נוטל הרופא המומחה חלק מהקרקפת שבו צומח שיער, ומשתיל אותו בחלקים נטולי השיער של הראש. מדובר בהליך יקר, מתמשך ומורכב למדי.

תרפיה בלייזר רך (פוטו-תרפיה): טיפולי הלייזר בנשירת שיער, עושים שימוש בתהליכי גירוי שנובעים מאנרגיית אור מבוקרת, ברמה נמוכה, וללא כל תופעות לוואי. זאת כדי לחזק ולעורר את זקיקי השיער לצמיחת שיער מלאה וחזקה יותר. בהקשר זה, כדאי לדעת כי HairMax, מברשת הלייזר לעצירת נשירת שיער ולהאצת צמיחתו, עמדה בבסיס מחקרים קליניים, שהעידו על תוצאות חיוביות יותר מכל מכשיר אחר לצמיחת שיער.

באופן זה, היירמקס מזרז את אספקת החמצן והחומרים המזינים לזקיק כדי לסייע לצמיחת השיער. הוא אף מעודד ומעיר זקיקי שיער חלשים או רדומים, מחולל מהפכה בדילול השיער ומשחזר את מחזור הצמיחה הטבעי של השיער.